Poziom magii i techniki

Etapem rozwoju technicznego w Winhersted jest "wiek pary i elektryczności".- ze wskazaniem na parę. Eksperymenty z elektrycznością dopiero raczkują. Pierwsze lampy, kule plazmowe i mocno niedoskonałe baterie są nadal w fazie testów, ale kto wie co odkryją zdolni inżynierowie w tej materii. Mimo naukowego podejścia, nadal ma się dobrze alchemia i związane z nią teorie magiczne - zwłaszcza w zakresie zmian właściwości materii. Sztuka transmutacji jest niezwykle trudną dziedziną. Wymaga wielu lat studiów i praktyki u mistrzów, zazdrośnie strzegących swych tajemnic.

Silniki parowe

Te konstrukcje są jednym ze szczytowych osiągnięć techniki. Co prawda chodzą pogłoski o nowym paliwie, ale nadal większość konstruktorów i mechaników koncentruje się nad opracowywaniem udoskonalonych wersji tych silników. Projekty wykonywane z ich użyciem obejmują zarówno półautomatyczne maszyny rolnicze jak i tak ekstrawanckie pomysły jak osobiste plecaki umożliwiająe skoki pomiędzy pobliskimi wyspami. Te ostatnie są w fazie testów. Część z nich niestety zakończyła się tragicznie.

Balony i Sterowce

Wykonane z płótna, drewna i lin balony oraz sterowce są jednym z podstawowych środków komunikacji pomiędzy wyspami. Sztuka sterowania nimi, należy do jednej z głównych umiejętności każdego wędrowca. Silniki parowe pozwalają na panowanie nad kierunkiem ich lotu, jednak nadal ważne jest zwracanie uwagi na parametry wiatru i ukształtowanie terenu, nad którym się przemieszczają podniebne okręty. Konstrukcje są wrażliwe na ogień i uszkodzenia mechaniczne, dlatego większość z nich jest zaopatrzona w ratunkowe wersje lotni lub paralotni, umożliwiające dotarcie do najbliższej wyspy.

Transmutacja

Umiejętność zmiany właściwości przedmiotów materialnych i przemiany materiału z jednego w drugi nie jest sprawą prostą. Wymaga zazwyczaj specjalistycznego laboratorium i rzadkich składników. Receptury transmutacji są pilnie strzeżone przez mistrzów rzemiosła a przez ludzi są traktowane niemal jak forma magii.

Podstawowa trudność użycia transmutacji do przemiany przedmiotu w materiał o tej samej twardości wymaga pozytywnego testu na poziomie wspaniałym (+4). Jeśli materiał ma być o innej twardości należy oszacować różnicę między wejściowym a wyjściowym i dodać jej wartość bezwzględną do podstawowej trudności. Dla uproszczenia materiały można szacować według poniższej skali:

  • Bardzo miękki (miękkie części roślin i zwierząt)
  • Miękki (Skóra, niektóre łodygi roślin, glina przygotowana do obróbki)
  • Średnio twardy (drewno, kości przygotowane do obróbki)
  • Twardy (miekkie metale, twarde gatunki drewna, kości)
  • Bardzo Twardy (większość metali, szkło pyłowe)
  • Niewiarygodnie Twardy (kamienie szlachetne, skały magmowe etc.)

Czarny proch

W Winhersted czarny proch jest dość dobrze znany, choć nie jest tani. Stosowany jest zarówno do celów rozrywkowych jak i militarnych. Małe ładunki używne są również w górnictwie. Ta mieszanka siarki (10%), węgla drzewnego (15%) i azotanu potasu (75%) jest inspiracją dla wielu sposobów wyprawiania bliźnich na tamten świat. Większość zasobów trzeciego składnika jest uzyskiwana z ciał polipów, żyjących na spodniej krawędzi wysp, na granicy wiecznego pyłu. To właśnie ryzyko z tym związane dyktuje cenę tej jakże przydatnej mieszaniny.

Szkło pyłowe

Jednym z istotniejszych wynalazków Winhersted jest szkło pyłowe - uzyskiwane z wszechobecnego wiecznego pyłu, w wysokiej temperaturze i przy specjalnym procesie produkcji,w niektórych wypadkach zastępuje przedmioty metalowe. Twarde, odporne na stłuczenia - aczkolwiek rozbite, rozsypuje się na drobne kawałki. Niektórzy rzemieślnicy robią z niego nawet groty i ostrza.

Golemy

Na styku wiedzy alchemiczno-magicznej z techniką, powstały  "ożywione" mechanizmy - golemy. W teorii poza silnikiem parowym lub samonakręcającym się mechanizmem, jedyne co potrzebują to zestaw instrukcji, umieszczanych w symbolicznej głowie. Język instrukcji jest hermetyczny i oczywiście strzeżony. Problem w tym, że znane są przypadki gdy golemy "wariują". Być może to wynik niepoprawnych konstrukcji poleceń albo uszkodzeń mechanicznych. Bez względu na przyczynę - jedynym sposobem na zatrzymanie takiego golema, jak do tej pory było jego całkowite zniszczenie.

Setting: 

Dodaj komentarz

Plain text

  • Znaczniki HTML niedozwolone.
  • Adresy internetowe są automatycznie zamieniane w odnośniki, które można kliknąć.
  • Znaki końca linii i akapitu dodawane są automatycznie.
CAPTCHA
To tylko zabezpieczenie chroniące stronę przed botami.
1 + 1 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.