Winhersted

Winhersted jest olbrzymim archipelagiem złożonym z lewitujących wysp. Zgodnie z ogólnie przyjętą mitologią, eony lat temu w planetę, na której znajduje się Winhersted uderzył rój meteorów i rozbił ją, dzieląc na jądro, oplecione ciałami czterech węży oraz wyspy unoszące się w chmurze wiecznego pyłu. Ten ostatni jest tak gęsty, że nikomu nie udało się zejść poniżej jego granicy - jeśli jakakolwiek istnieje. Ponoć wzajemne zmiany w położeniu wysp, zależą od ruchu cielsk gigantycznych węży, żywiących się własnymi ogonami i tym co spadnie z góry.

Lewitujące wyspy unoszą się na różnych wysokościach. Bywa iż ich dolne części wystają ponad granicę wiecznego pyłu. Ich rozmiary wachają się od dużych obiektów, mieszczących niekiedy miasto i kilka wiosek, do relatywnie małych - ot w sam raz na gospodarstwo rolne lub wręcz osobną uprawę. Komunikacja między nimi odbywa się za pomocą balonów i sterowców. Te najbliżej położone, czasami posiadają przeprawy linowe. Niektórzy ryzykanci korzystają też z lotni i paralotni, jednak trzeba być naprawdę desperatem by los swój powierzyć kapryśnym wiatrom Winhersted.

Same wyspy, o ile nie są skolonizowane i ucywilizowane przez ludzi, również obfitują w drapieżną faunę i czasami równie agresywną florę. Część dziko rosnących roślin przeewoluwoała w kierunku "mięsożerności" lub innych sposobów zapewnienia sobie soli mineralnych i składników odżywczych, pochodzących z użyźniających ziemię szczątków organicznych. W tak dzikim i nieprzyjaznym świecie powstała cywilizacja, złożona ze wszystkich ras rozumnych, która obecnie jest na etapie urządzeń napędzanych parą wodną i kołami zębatymi.

W archipelagu wyróżnić można trzy skupiska, których istnienie zaowocowało utworzeniem federacji, utrzymujących kontakty dyplomatyczne i handlowe oraz dziesiątki miast-państw, rządzących się własnymi prawami - zazwyczaj kontrolujących jedną dużą wyspę i jej najbliższe satelity. Relacje z sąsiadami są niezwykle dynamiczne. Walka może toczyć się o wszystko - począwszy od atoli bogatych w wodę a skończywszy na surowcach naturalnych - zwłaszcza rudy metali, są łakomym kąskiem.

Ze względu na kształt świata, wydobycie metali jest znacznie utrudnione. Nikt nie wie w którym momencie wieczny pył wtargnie do wnętrza kopalni przez wybitą dziurę. Przedmioty wykonane z użyciem metalu są przeciętnie dwa razy droższe. Rozwinięte są warsztaty recyclingu a także wykształcił się specjalny zawód - łowca meteorów. Wykonujący go ludzie specjalizują się w przeczesywaniu wysp w poszukiwaniu "gwiazd, które spadły z nieba" - zwłaszcza jeśli zbudowane są z metalu. Dwa razy w roku Winhersted nawiedzają szczególnie intensywne deszcze meteorytów. Bolidy potrafią wyrządzić szkody w miastach i gospodarstwach, ale jeśli przez przypadek są wykonane z żelaza - wynagradzają je z nawiązką. "Gwiezny metal" jest niezwykle ceniony przez rzemieślników, między innymi ze względu na swoją czystość.

Typy settingu: 
Piraci
Steampunk
Setting: 

Add new comment

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • Web page addresses and e-mail addresses turn into links automatically.
  • Lines and paragraphs break automatically.
CAPTCHA
This question is for testing whether or not you are a human visitor and to prevent automated spam submissions.
8 + 6 =
Solve this simple math problem and enter the result. E.g. for 1+3, enter 4.